Cyklus celodenních seminářů pro učitele matematiky, studenty učitelství i další zájemce o matemtiku.
Cílem cyklu seminářů je představit učitelům různé pohledy na to, jak může matematika vstupovat do každodenní reality – vědecké, pracovní i osobní. Chceme učitelům nabídnout inspiraci a argumenty, že matematika není pouhou školní disciplínou, ale je účinným a krásným nástrojem pro řešení nejrůznějších problémů a porozumění světu kolem nás.
Semináře probíhají pravidelně jednou za semestr (červen a září) a představí vždy tři přednášející z nejrůznějších oborů, akademických pracovišť i soukromé sféry.
Workshop je zaměřen na aplikace znalostí o goniometrických funkcích a geometrických posloupnostech. Nejprve prozkoumáme vliv parametrů funkce sinus na čistý tón, který je touto funkcí generován. Následně podrobněji rozebereme vztah frekvence tónu a jeho výšky a seznámíme se s různými přístupy rozdělení oktávy na dvanáct tónů. Konečně se vrátíme ke goniometrickým funkcím; demonstrujeme a dokážeme některé akustické vlastnosti součtu a součinu goniometrických funkcí. Ke všem demonstracím bude využit volně dostupný program GeoGebra a aktivity budou vybrány tak, aby byly přístupné žákům střední školy. Účastníci tak budou moci nově nabyté znalosti přímo využít ve své školské praxi.
Přednáška popíše problematiku aplikačních úloh ve výuce matematiky s akcentem na tzv. reálné aplikační úlohy. Ty ukazují význam a užitečnost matematiky a tím přispívají k vytváření pozitivního vztahu k matematice a motivaci k jejímu studiu, k rozvíjení schopnosti matematizace reálných situací a vytváření matematických modelů. Po krátkém úvodu budou prezentovány příklady vhodných aplikačních úloh z různých oblastí školské matematiky.